Kopalnia Złota

Gdy ktoś ma zamiar wybrać się w okolice Sudetów, powinien na poważnie rozważyć opcję zahaczenia po drodze o miejscowość Złoty Stok i o znajdującą się tam, byłą kopalnię złota. Historia wydobycia złota w tej kopalni sięga aż X wieku, stwierdzono tak na podstawie widocznych tam śladów eksploatacji. Jednak potwierdzające takową działalność dokumenty pochodzą z okolic roku 1334.

Złote monety (sxc.hu)

Złote monety (sxc.hu)


Szczytowy rozkwit górnictwa i wydobycia złota w Złotym Stoku miał miejsce zaraz na początku XVI wieku. Panowało wtedy zapotrzebowanie na złoto oraz ogólnie na wszelkiego rodzaju produkty górnicze. W drugiej połowie XVI wieku doszło w kopalni do katastrofy w której zginęło kilkudziesięciu górników. Spowodowało to gwałtowny spadek wydobycia złota w tamtym rejonie. W późniejszym czasie całe miasto trafiło pod zwierzchnictwo Prus, a podczas trwania tego okresu wydobywano tam arsen i arszenik. Dopiero w 1945 roku to miasto trafiło w ręce Polskich władz.

A co dzieje się z kopalnią dzisiaj?

W dniu dzisiejszym kopalnia znajdująca się w tym miasteczku udostępniona jest dla zwiedzających i jest bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Na tą chwile organizowane są tam różnego rodzaju spotkania i imprezy, a turyści mogą nabyć tam bardzo fajne pamiątki. Jednak mimo wszystko najfajniejszą atrakcją jest zdecydowanie zwiedzanie tamtejszej kopalni złota, ponieważ nie na co dzień ma się okazję być w takim miejscu. Jest tam również bardzo dużo jeszcze innych atrakcji, co sprawia że Złoty Stok jest doskonale nadającym się miejscem dla wycieczek szkolnych, które bardzo często mają okazję tam gościć.

Reklamy

1 komentarz do “Kopalnia Złota

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s